
Tomasz Rutkowski

Tomasz Rutkowski
Już odkąd miałem kilka lat, zapytany kim będę, zawsze odpowiadałem że Paleontologiem...
Dopiero gdy w wieku 8-9 lat rozpoznałem w żwirze na placu zabaw belemnita i tata pokazał go kompetentnemu znajomemu w kopalni Bełchatów - potraktowano poważnie moje zainteresowanie :) Krokiem milowym było dołączenie w połowie lat 2000 do społeczności Dinozaury.com oraz Paleontologia.pl gdzie znalazłem w końcu osoby interesujące się tą samą tematyką i od których mogłem sie uczyć wiedzy praktycznej np. rozmawiając z Karolem Sabathem. Wtedy także zaczęła się moja przygoda z paleosztuką, gdzie zacząłem szkicować pierwsze szkielety i rekonstrukcje. Studia znacznie ograniczyły mnie czasowo i nie byłem już tak aktywny w paleontologicznej społeczności.. z resztą chyba nie tylko ja, świadczyć może o tym fakt że tak duży i merytoryczny portal paleontologia.pl przestał istnieć. Jednak kontakt się nie urwał, wiele koleżanek i kolegów z którymi zgłębiałem ten prehistoryczny świat, dziś są paleontologami i tym zajmują się na co dzień.
A ja?... mnie dziś trudno zaszufladkować zawodowo, hobbystycznie jak i z wykształcenia. Pracowałem zarówno w Kopalni jak i Elektrowni Bełchatów gdzie znalazłem wiele okazów. Na studia zarabiałem rysując portrety. Pracę magisterską obroniłem w katedrze Algologii na Uniwersytecie Łódzkim. Zawodowo jestem fotografem, filmowcem, grafikiem, ale także edukatorem z dziedziny marketingu i inwestycji na rynku surowców.
Po latach samotnych wypraw dołączył też do mnie mój syn, który zaczął bawić się tymi samymi dinozaurami co ja 25 lat temu i którego fascynuje ten świat tak jak mnie. Dzięki niemu także zacząłem cyklicznie prowadzić zajęcia w szkole, które wprowadzają dzieciaki w prehistoryczny świat od strony praktycznej. Wzmożona aktywność na grupach internetowych sprawiła, że natrafiłem we wrześniu 2021 na Michała Bugajskiego, który powiedział mi o Inkluzji i z którym już dwa tygodnie później odkrywaliśmy skamieniałe ostrygi w terenie.