img

Czy w Polsce istniały bagna mangrowe?

img
P. DEGÓRSKI
Czy w Polsce istniały bagna mangrowe?

Kopalne okazy fauny i flory, oprócz tego, że same w sobie są pewnego rodzaju osobliwością, to bywają również doskonałym wskaźnikiem na to, jakie warunki panowały niegdyś w tych miejscach, gdzie one żyły. Szczególnie te gatunki z nieco młodszych okresów, choć są już wymarłe, to mają wielu obecnie żyjących krewniaków i na tej podstawie można odtworzyć warunki ich życia.

Wiemy, że około 15 milionów lat temu w miocenie, na terenie południowo wschodniej Polski istniało ciepłe morze. Ponadto nad tym morzem istniały najprawdopodobniej również bagna mangrowe. W monografii z 1977 r. profesorowie: W. Bałuk i A Radwański opisali ze stanowiska w okolicy Korytnicy (pow. Jędrzejów w świętokrzyskim) skład kilku gatunków fauny ślimaków, odpowiadający takiemu właśnie środowisku.

 

Inkluzja - Klub Miłośników Skamieniałości. Terebralia bidentata, Terebralia palustris
Rozmiary okazów: Terebralia bidentata: 3,4 cm and 3,1 cm; Terebralia palustris – dorosły okaz: 6,3 cm.

Jak wiadomo ślimaki to zwierzęta zazwyczaj dość powolne i przywiązane do swych siedlisk. Na podstawie kopalnych faun tych organizmów można się wiele dowiedzieć o tym, jak mogło wyglądać ich środowisko życia. Jednym z takich gatunków jest Terebralia bidentata Defrance, 1837 – okaz na zdjęciu po lewej, u góry z Korytnicy, na dole ze Zwierzyńca w woj. świętokrzyskim.

Okazy Terebralia bidentata z Polski są przeważnie nie najlepiej zachowane, dość mocno obtoczone, ale w pd. Austrii lub Francji, znajdowano okazy tego gatunku dorastające do około 7 cm. Po prawej na zdjęciu dla porównania współczesny blisko spokrewniony gatunek Terebralia palustris (Linnaeus, 1767) z Filipin. Występuje na bagnach mangrowych pd. Azji oraz Indonezji. Po odpływie morza świetnie radzi sobie na lądzie a nawet wspina się na drzewa.

P. DEGÓRSKI

Polecane Artykuły

Paliczki pierwsze Equus sp. - jak odróżnić?

Prezentujemy Wam dwa paliczki pierwsze Equus sp. Dlaczego dwa na jednej planszy? Z prostej przyczyny - ich zestawienie pomoże w odróżnieniu, z której kończyny konia pochodziły

2021-09-21
Paleo-trofeum, czyli słów kilka o porożach

Poroża jeleniowatych są jednymi z bardziej spektakularnych i działających na wyobraźnię okazów, z jakimi chcieliby mieć styczność niemal wszyscy miłośnicy fauny plejstocenu...

2021-01-11
Gnieździska - nieczynny jurajski kamieniołom

Niezwykle ciekawe stanowisko zarówno dla geologów jak i paleontologów. Na ścianach kamieniołomu można obserwować granicę jura środkowa- jura późna, różne formacje skalne, piękną brekcję i inne.

2020-05-24