img

Damian Kuźma

Damian Kuźma - Klub Inkluzja

Damian Kuźma

Cześć! Mam na imię Damian. Na co dzień zajmuję się programowaniem, czego efektem jest między innymi powstanie tej strony internetowej. Z wykształcenia jestem ekonomistą. Ukończyłem dwa kierunki studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach – planowanie przestrzenne i gospodarka nieruchomościami oraz analitykę rynku. Posiadam również tytuł technika ochrony środowiska, który otrzymałem w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych.

Paleontologią interesowałem się od dziecka, a w czasie szkoły średniej zacząłam rozwijać to hobby. Wtedy też pierwszy raz wybrałem się w kultowe miejsca dla poszukiwaczy skamieniałości takie jak Zalas i Małogoszcz oraz odwiedziłem wiele kamieniołomów Małopolskiego Przełomu Wisły.

W sierpniu 2018 roku dołączyłem do Inkluzji. Wydarzyło się to zupełnie przypadkowo. Serfując po internecie trafiłem na stronę Klubu i postanowiłem wysłać wiadomość do jego członków w sprawie wspólnych poszukiwań. Często jeździłem sam, a w towarzystwie zawsze raźniej ;) W ten sposób po raz pierwszy spotkaliśmy się „w terenie” i tak już zostało. Co najbardziej spodobało mi się w Inkluzji? Otwartość na drugą osobę oraz luźna atmosfera. Często zdarza się, że zamiast poszukiwań wciagamy się w długie rozmowy na interesujące nas tematy, nie zawsze związane z paleontologią.

Dzięki działalności w Klubie miałem okazję w 2019 roku uczestniczyć w pierwszych profesjonalnych wykopaliskach paleontologicznych, co było jednym z moich największych marzeń.

Ze skamieniałości fascynuje mnie głównie polski dewon oraz głowonogi z różnych okresów geologicznych. Wśród skamieniałości, które udało mi się zgromadzić największą grupę stanowią amonity, belemnity oraz łodziki. Inne skamieniałości stanowią raczej ozdobę mojej kolekcji.