Dlaczego warto należeć do Inkluzji?



Drużyna Inkluzji

Michał Bugajski
Zainteresowałem się paleontologią wiele lat temu jednak na dobre zająłem się tym w 2005 roku. Od tego czasu coraz więcej jeździłem w teren poszerzając swoją wiedzę i kolekcję. Zależy mi na popularyzacji tej dziedziny nauki dlatego nawiązałem współpracę z PGE Giganty Mocy gdzie miałem możliwość współprowadzenia warsztatów dla dzieci i przedstawienia swoich zbiorów w ramach wystawy czasowej “Życie zaklęte w skałach” Dziś takie działania podejmujemy już wspólnie z pozostałymi członkami Inkluzji.

Przemysław Majewski
Zamiłowanie do paleontologii pojawiło się w moim życiu, jak w pięknej bajce… dawno, dawno, temu… Od dziecka fascynowały mnie dinozaury i skamieniałości. Byłem stałym bywalcem giełd, ciągle pogłębiałem swoją wiedzę i pozyskiwałem kolejne okazy. Jednak jak we wszystkim musiało nastąpić to “coś” co dodało rozpędu i wyniosło mnie na wyższy poziom. Było to oczywiście formowanie się naszej grupy… Dalszą część poznacie śledząc Naszą stronkę i relacje z wypraw 🙂

Bruno Pieszak
Gdy miałem kilka lat pasją do kamieni zaraził mnie mój tata. To on pokazał mi, że patrząc w ziemię można znaleźć wiele ciekawych rzeczy. Swoje poszukiwania zaczynałem od otoczaków nad naszym morzem. Z czasem jednak narastała chęć do wyjazdów gdzieś w teren i tak od 2014 roku na poważnie zacząłem przygodę ze swoim hobby. Poszukiwania są dla mnie najlepszą formą wypoczynku, a moment, w którym odwracając kamień ukazuje się skamieniałość sprzed milionów lat jest bezcenny.

Damian Kuźma
Moje życie to jedno wielkie hobby. Uwielbiam historię, przeglądać stare archiwalia, posłuchać dobrej rockowej muzyki oraz popstrykać trochę fotek przyrody. Dłuższe trasy rowerowe czy górskie wypady też nie są mi obce. Paleontologią interesuje się od wczesnych lat młodości, kiedy to było mi dane zobaczyć w terenie okazy z kultowej miejscówki w Łukowie. Później moje zamiłowanie do hobby przycichło na kilka dobrych lat. Po dłużej przerwie postanowiłem jednak kontynuować tą pasję, tym razem w trochę większym gronie. Interesują mnie głównie głowonogi oraz ramienionogi z okresu jury i kredy.

Rafał Kaucz
Jestem z Żarek k/Częstochowy małego miasteczka położonego w dolinie rzeki Leśniówki, z zawodu magister historii ale specjalizacja turystyczno krajoznawcza. Posiadam licencję pilota wycieczek. Od 5 lat zbieram skamieniałości w okolicach Żarek. Do tej pory ponad 2000 sztuk znalezionych w tych okolicach. Przygoda ze skamieniałościami zaczęła się bardzo przypadkowo. Wystarczyło wybrać się na spacer polną jurajską drogą a kiedy zacząłem uważniej patrzeć pod nogi natrafiłem na odcisk jakiejś skamieniałości. Zaciekawiła mnie również sterta kamienia wysypana gdzieś na poboczu i tam sporo znalazłem. Pojechałem po raz pierwszy na giełdę minerałów i skamieniałości do Spodka w Katowicach. I tak spodobało mi się to. Jeśli tylko mam czas to wybieram się w teren lub na giełdę.

Piotr “Janczi” Balcer
Z zawodu jestem leśnikiem, moje hobby to rpg, archeologia eksperymentalna, rekonstrukcja historyczna, szeroko pojęta muzyka oraz oczywiście paleontologia, a zwłaszcza paleoekologia i paleozoogeografia kręgowców lądowych permu i triasu.

Mateusz Majewski
Brat zaraził mnie pasją do skamieniałości. Nasz pierwszy wyjazd odbył się w połowie wakacji 2015 roku i bardzo mi się spodobało. Moja kolekcja rozrosła się bardzo mocno – w zasadzie od zera do wielu ciekawych okazów minerałów i skamieniałości. Pasja i wyprawy pozwalają mi się relaksować i stanowią super odskocznię od codzienności.

Jakub Bugajski
Zacząłem jeździć w teren z tatą już od szóstego roku życia. Do tej pory mimo młodego wieku zdążyłem odwiedzić już tak kultowe miejsca jak Korytnica, Kowala, Gnaszyn, Wrzosowa czy Choroń. Uczestniczyłem w prowadzeniu warsztatów zarówno w szkole jak i poza nią. Prócz skamieniałości kolekcjonuje też minerały.

Damian Wer
Poszukiwaniem skarbów ziemi pasjonuję się mniej więcej od 13 roku życia. Już wtedy trafiałem na szczególnie piękne i rzadkie okazy. Miejsce, które obecnie zamieszkuję dodatkowo stwarza wiele okazji na świetne odkrycia. W kolekcji posiadam wiele wysokiej jakości minerałów i właśnie te, są dla mnie najważniejszym elementem mojej pasji.

Martyna Cichy
Nazywam się Martyna Cicha, jestem studentka pedagogiki, lubię zdobywać wiedzę o świecie i odkrywać nieznane. Moje zainteresowanie paleontologią zaczęło się w wieku 13 lat, gdy tata zabrał mnie do Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i ujrzałam na własne oczy szkielety dinozaurów. Od tamtej pory już zawsze patrzyłam na kamienie inaczej zawsze szukając w nich skamielin. Wraz z tatą odwiedzamy giełdy skamielin i minerałów, jesteśmy wolontariuszami PGE Giganty Mocy i wspólnie oddajemy się swojej pasji. Nic nie satysfakcjonuje bardziej niż odkrycie historii pradawnego życia.

Grzegorz Cichy
Na moje zainteresowanie paleontologią złożyło się kilka rzeczy:
– po pierwsze – tata kupił mi w połowie lat ’70 książkę pt. „Jak powstały gady” z pięknymi ilustracjami i dinozaurami w roli głównej;
– po drugie – na stercie kruszywa na budowie znalazłem kilka kamieni z odciskami roślin i zwierząt (jeden z odciskami kręgowców).
Po latach w Anglii przypadkowo znalazłem znów liczne skamieniałe fragmenty fauny morskiej, co obudziło we mnie dawną pasję.
Później było już z górki – poznałem w pracy Michała Bugajskiego, który to zabierał mnie na swoje wyprawy i zachęcił do współpracy z GIGANTAMI MOCY.
